Urządzenia

Mój gabinet jest wyposażony w szereg nowoczesnych urządzeń, których na co dzień używam do diagnozowania wielu problemów kardiologicznych małych pacjentów. 

ESATOE MYLAB25 GOLD (rok produkcji 2012) 

Jest to cyfrowy przenośno-stacjonarny aparat umożliwiający wykonywanie wszelkich form badania ultrasonograficznego. Jest wyposażony w głowicę  Esaote PA 230 E służącą do wykonywania echa serca u dużych zwierząt od 15 kg do 100 kg (psy dużych ras) oraz głowicę Esaote PA 122 E służącą do wykonywania echa serca u małych zwierząt od 100 g do 15 kg. Dzięki niej mogę badać szczury, świnki morskie, fretki, kocięta, dorosłe koty, szczeniaki oraz psy dorosłe do 15 kg. 

W moim gabinecie MyLab 25 Gold służy przede wszystkim do przeprowadzenia badania echokardiograficznego (usg serca lub echo serca). Jest to badanie pozwalające wykryć wrodzone i nabyte choroby serca i wdrożyć odpowiednie do stwierdzonej patologii leczenie pacjenta. Echo wykorzystywane jest przez związki kynologiczne do profilaktyki rozpłodu (rozmnażanie tylko zwierząt zdrowych, aby populacja zwierząt w przyszłości była jak najzdrowsza). Badanie przeprowadzane jest zarówno u zwierząt chorych, jak również zdrowych, celem oceny ryzyka wystąpienia choroby serca i monitorowania stanu zdrowia. 

EKG ASPEL MODEL ASCARD 3 (rok produkcji 2007)

Ascard 3 to elektrokardiograf umożliwiający wykrywanie zaburzeń przewodzenia i rytmu serca:

Elektrokardiografia spoczynkowa (EKG): badanie to pozwala ocenić podstawowy rytm serca, obecność zaburzeń rytmu i przewodzenia, wykryć określone patologie serca, np. przerost serca,tamponadę, zapalenie osierdzia itp. 

Badanie Holter EKG: jest to 24-48h zapis EKG pozwalający ocenić dobową obecność napadowych lub sytuacyjnych epizodów zaburzeń rytmu i/lub przewodzenia. Dzięki tej metodzie możemy wykryć bardzo wczesną, bezobjawową fazę choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie. Metoda szczególnie wykorzystywana u zwierząt hodowlanych

MONITOR CARDELL 9401

Jest to aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego u zwierząt. Stanowi podstawowe urządzenie diagnostyczne stosowane w kardiologii i nefrologii. Dzięki niemu możemy wykryć nadciśnienie tętnicze, wdrożyć odpowiednie leczenie oraz monitorować jego przebieg. 

Urządzenie to jest niezbędne do wykonania pełnej usługi kardiologicznej.

Monitor Cardell® 9401 dostarcza wiarygodne wyniki nieinwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi. W ciągu zaledwie kilku sekund dostarcza pomiary ciśnienia skurczowego, rozkurczowego, średniego tętniczego i częstości akcji serca. Automatyczny tryb pozwala na ustawienie pomiarów w równych odstępach czasu, w przedziale od 1 do 90 minut. Średnie wyniki ustalane są co każde 5 odczytów dla łatwej diagnozy. Jest wyposażony w alarmy górne i dolne dla wszystkich parametrów. Technologia pomiaru ciśnienia krwi Cardell® bardzo dobrze sprawdza się podczas diagnozy nadciśnienia krwi zarówno u najmniejszych kociaków, jak i dużych zwierząt (np. koni), podczas zabiegów i przede wszystkim przy pomiarach na pacjentach przytomnych. 

STETOSKOP KARDIOLOGICZNY (LITTMANN)

Stetoskop to narzędzie służące do osłuchiwania tonów serca oraz wykrywania szmerów patologicznych nad zastawkami mięśnia sercowego. 

RESPIRATOR MATRX MODEL 3000 

Do prawidłowego i efektywnego wykonania zabiegu kardiochirurgicznego niezbędny jest aparat do narkozy wziewnej wraz z respiratorem. Połączenie tych dwóch urządzeń pozwala na dokładne dawkowanie leków anestezjologicznych oraz dostarczanie odpowiedniej do masy ciała pacjenta ilości tlenu. Dysponuję nowoczesnym, elektronicznie kontrolowanym  respiratorem Matrx, który zastępuje worek oddechowy i zapewnia rownomierną wziewnąnarkozę. Model 3000 gwarantuje stałą objętość oddechu, niezależnie od oporu oddechowego i czy uległości pacjenta.   

Respirator to niezbędne urządzenie szczególnie podczas zabiegów na otwartej klatce piersiowej, ponieważ dochodzi tu do zrównania ciśnień w klatce piersiowej i atmosferze oraz do wyłączenia mięśni oddechowych pacjenta. Respirator „oddycha” za pacjenta podczas zabiegu i podczas wybudzenia z narkozy. Ma również zastosowanie w lecznictwie, ponieważ może być stosowany u zwierząt nieprzytomnych i/lub w śpiączce, w trakcie intensywnej terapii u zwierząt w bardzo ciężkim stanie. To urządzenie, które ratuje życie.

APARAT MATRX VMS 

Aparat ten został zaprojektowany do bezpiecznego i prostego znieczulania (anestezji) wziewnej zwierząt, o wadze 5kg do 120 kg. Jest wyposażony w zawór bezpieczeństwa ciśnienia negatywnego, wprowadzającego do systemu powietrze z atmosfery w przypadku odcięcia tlenu do pacjenta.