Choroby serca szczurów

Szczurza indywidualność

Szczury – indywidualiści, inteligentni, nieufni i czujni obserwatorzy. Trudno je oswoić, wymaga to przygotowania i wiedzy, a i tak część tych zwierząt nigdy nie polubi do końca człowieka i życia w klatce. Szczur musi mieć dość dużą swobodę i pewność, że nic mu nie zagraża. Dopiero wtedy poczuje się pewniej i szczęśliwiej. Jeśli uda nam się to osiągnąć, zyskamy wiernego przyjaciela na całe życie.  Wiernego i wymagającego – zwierzęta te, z uwagi na podaność na wiele chorób, wymagają od swoich opiekunów dużej troski o zdrowie. Wymagają też zmysłu obserwacji – niełatwo jest zauważyć,  że szczur choruje, ponieważ z natury gatunek ten ma to do siebie, że ukrywa złe samopoczucie przed swoim stadem. Dla szczurów jest to oznaka słabości, a tym samym zagrożenia: osobniki słabsze są od stada odtrącane, nic więc dziwnego, że kryją się ze swoimi chorobami tak długo jak się da. 

Profilaktyka przede wszystkim

Z powodu dużej podatności na wszelkie choroby w przypadku szczurków konieczna jest dbałość zarówno o ich nawyki żywieniowe, jak i otoczenie. Czysta klatka, bezpieczne wejście i wyjście, niedopuszczanie do zatruć pokarmowych, przegrzewania się, przejadania, przypadkowych, trudnych w leczeniu zwichnięć i złamań – wszystko to składa się na codzienną opiekę nad tymi wspaniałymi i inteligentnymi stworzeniami. Dochodzi do tego konieczność regularnych kontroli i nieustannej obserwacji, a przede wszystkim mądrości. Z uwagi na częste choroby wielu właścicieli szczurów podejmuje się samodzielnego leczenia, co jest błędem, gdyż można zwierzakowi zrobić olbrzymią krzywdę, nawet mimo dobrych chęci. 

Kiedy udać się ze szczurem na badanie serca?

Idź do kardiologa jeśli zauważysz u swojego szczura następujace objawy:

  • trudności w oddychaniu
  • duszności
  • sine łapki (blade oznaczaja anemię, sine – chorobę serca)
  • wyciek porfiryny z oczek lub noska, albo narządów rodnych u samic
  • ospałość, brak aktywności, brak apetytu
  • zaciskanie kończyn

Powyższe objawy wskazywać mogą na niewydolność oddechowo-krążeniową u Twojego szczurka, w której serce działa nieprawidłowo, jest powiększone i występuje płyn w płucach. Choroby serca i płuc najczęściej są u tych zwierząt ze sobą powiązane, przez co zazwyczaj są diagnozowane i leczone razem. Niektóre choroby płuc mają zresztą swoją przyczynę w postaci niewydolności mięśnia sercowego. 

Badanie

Podczas osłuchiwania lekarz weterynarii może usłyszeć zalegający płyn w obrębie pecherzyków płucnych. Niestety, z powodu bardzo szybkiej akcji serca (około 350 uderzeń na minutę), charakterystycznych szmerów sercowych  nie słychać, łatwo więc o błąd w diagnozie. Dlatego warto dodatkowo wykonać rtg, które pokaże, czy serce nie jest powiększone. Najlepszym jednak „miernikiem” choroby jest echo serca, które musi zostać wykonane w gabinecie kardiologicznym. 

Leczenie

Leczenie niewydolności polega na systemetycznym podawaniu leków moczopędnych, obniżających ciśnienie krwi, oraz leków zwiększających siłę skurczu mięśnia sercowego.