Choroby serca królików

Króliki – bohaterowie powiastek dla dzieci B. Potter, L. Carrola, R. Adamsa, no i oczywiście A.A. Milnego w postaci po prostu... Królika. Skąd fenomen tych uszastych zwierzaków? Trudno dociec. Z pewnością są piękne, mają grację, są mięciutkie, cudowne w dotyku, a przy tym sympatyczne. Trudno wypowiadać się na temat ich wielkiej inteligencji, sprytu czy innych cech charakteru. Nie dlatego, że nie są inteligentne czy sprytne, ale dlatego, że każdy królik jest inny, ma swoją indywidualność. 

Nie warto – a wręcz nie należy – oczekiwać od niego zachowań, które można by przyrównać do powszechnie znanych zachowań psa czy kota. Króliki są „inne” i z pewnością nie są to pieszczochy, maskotki, przytulaski. Źle traktowane potrafią nieźle ugryźć, czy nawet zaatakować. 

Dlatego przyjmując królika pod dach, warto poświęcić mu wiele uwagi, nie zmuszając go na przykład do ciągłego siedzenia na kolanach i głaskania. Lepiej zejść z nim na podłogę, gdzie czuje się najbezpieczniej, i w ten sposób poznać jego potrzeby...

Brak odporności

Króliki, podobnie jak fretki, szczury czy świnki morskie, to gatunek zaliczany do grupy „zwierząt egzotycznych”, a co za tym idzie – mało jest, przynajmniej w Polsce, fachowej literatury na ich temat. Pomimo tych luk wiadomo jest, że są to zwierzęta nieodporne na choroby, w związku z czym profilaktyka w ich przypadku jest bezwzględnie konieczna. Leczenie niestety jest bardzo trudne, choć to nie znaczy, że jest niemożliwe. 

Królicze serducho

Nie wiadomo jak często kroliki chorują na serce. Brak też jasno ustalonych norm dotyczących pracy serca królików. Mimo tych nielicznych informacji za pomocą aparatury diagnostycznej (echo serca, RTG, EKG, USG itd.) wiele problemów udaje się zdiagnozować i następnie decydować o dalszym leczeniu. 

Wśród chorób serca, które występują u królików, wymienia się przede wszystkim zastoinową niewydolność serca spowodowaną kardiomiopatią. Poza tym zdarzają się – zdecydowanie rzadziej – wrodzone wady serca w postaci defektów przegrody przedsionkowej lub komorowej. Spotyka się też przypadki arytmii. 

Przyczyny chorób

Przyczyną kardiomiopatii jest najczęściej tło genetyczne. Uszkodzenie mięśnia sercowego może pojawić się po przebytej infekcji (np. koronawirusami, bakteriami Clostridium piliforme lub innymi toksynogennymi bakteriami), powodując niewydolność mięśnia sercowego. Istnieje teoria mówiąca o tym, że wiele chorób wywołują niedobory pokarmowe lub źle zbilansowana dieta. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w przypadku królików należy kontrolować, czy w ich pokarmie nie pojawia się zbyt dużo witaminy D, wapna oraz fosforu, które mogą spowodować hiperwitaminozę, a w konsekwencji mineralizację tkanek miękkich, nowotwory czy niewydolność nerek. 

Kiedy udać się z naszym królikiem na badanie serca?

Idź do kardiologa jeśli tylko zauważysz u swojego królika następujące objawy:

  • osłabienie
  • utratę apetytu
  • dezorientację
  • świszczący oddech
  • sapanie
  • duszności
  • depresję

Objawy te mogą wskazywać na zastoinową niewydolność serca, jedną z najczęstszych chorób serca królików. Mogę też wskazywać na inne choroby serca i płuc. Aby uzyskać dokładną diagnozę, należy przeprowadzić szereg dodatkowych badań. Jeśli w ich wyniku okaże się, że zwierzak ma powiększone serce, arytmię lub obrzęk płuc,  możemy być w zasadzie pewni, że mamy do czynienia z niewydolnością. 

Leczenie 

Leczenie zaistoinowej niewydolności serca polega raczej na trzymaniu pod kontrolą choroby, a nie jej usunięciu.

W niewydolności serca występują swego rodzaju „ataki”, podczas których królik nie może lub ma utrudnione oddychanie i bardzo się męczy. W tym przypadku należy podać mu tlen i położyć tam, gdzie będzie miał spokój i ciszę. 

Aby pozbyć się płynu zalegającego płuca czy jamę brzuszną, stosuje się leki moczopedne.  Przy bardzo ciężkich objawach, takich jak duszność lub wysięk opłucnowy, niezbędne jest nakłucie opłucnej.