Choroby serca fretek

Wielki powrót fretek

Od kilkunastu lat popularność fretek (łac. Mustelidae) jako zwierząt domowych ciągle wzrasta. Nic w tym dziwnego: są inteligentne, sympatyczne, ciekawskie i skore do zabawy. Człowiekowi towarzyszyły od setek lat – uczestniczyły w polowaniach i chroniły przed gryzoniami. W średniowiecznej Europie zostały na wiele wieków wyparte przez koty, ale w ostatnim czasie powracają do łask, by znów zagościć w naszych domach i mieszkaniach.  

Nowe zadanie dla weterynarii

Ze względu na tę rosnącą popularność przed lekarzami weterynarii, w tym kardiologami, zostało postawione nowe zadanie. Zasady chowu, żywienie, opieka, choroby fretek stały się przedmiotem intensywnych badań, bo im ich wśród ludzi więcej, tym częściej pojawiają się w lecznicach.

Na co choruje serce fretki?

Wśród chorób dotykających fretki te związane z sercem są dosyć częste. Istnieje teoria, że wiąże się to z dużym zapotrzebowaniem tych zwierząt na taurynę (40-50% więcej niż koty), której niedobór może powodować kardiomiopatię. Nie znaczy to, że każda choroba serca fretek jest związana  z niedoborami tego aminokwasu. Główną przyczyną zapadania na kardiomiopatię, czyli uszkodzenie mięśnia sercowego, jest tło genetyczne.  

Najczęstsze choroby serca fretek to kardiomiopatia rozstrzeniowa i – rzadziej – kardiomiopatia przerostowa. Zdarza się, że fretki miewają chore zastawki serca, zapadają także na zapalenie mięśnia sercowego. Najczęściej chorują osobniki w wieku tzw. średnim, czyli cztero-, pięcioletnie.

Kiedy należy iść z fretką na badanie serca?

Zgłoś się do  kardiologa gdy zauważysz u swojej fretki następujące objawy: 

  • nietolerancja wysiłkowa
  • duszności
  • osłabienie
  • trudności w poruszaniu tylnymi kończynami
  • kaszel
  • brak apetytu

Podobnie jak w przypadku kotów są to objawy niespecyficzne i mogą wskazywać na przykład na zdecydowanie częstszą u fretek insulinomę lub nadczynność kory nadnerczy. W związku z tym postawienie jednoznacznej diagnozy bywa dość trudne i dlatego należy przeprowadzić szereg dodatkowych badań kardiologicznych, takich jak EKG, rentgen klatki piersiowej czy echo serca. 

 Bezwzględnie weź swoją fretkę na badanie kardiologiczne, jeśli zauważysz u niej powiększony obrys brzucha połączony z dusznościami, bo one wskazują nieomal jednoznacznie na kardiomiopatię rozstrzeniową, czyli najczęściej dotykającą fretki chorobę serca.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Kardiomiopatia rozstrzeniowa to najczęstsza choroba serca fretek, podobnie jak psów i kotów. Jej dokładna przyczyna nie jest znana, wiadomo tylko, że ma podłoże genetyczne i może wystąpić na skutek zaburzeń hormonalnych, niedożywienia czy niedoboru tauryny.  Jej rozwój jest praktycznie niewidoczny i fretka z uszkodzonym mięśniem sercowym żyje sobie spokojnie aż do pierwszych intensywnych objawów klinicznych.

Objawy

Fretka staje się mniej energiczna, ospała, ma coraz większe problemy z oddychaniem, a w końcowym stadium oddychanie staje się niemal niemożliwe z powodu płynu zalegającego opłucną i jamę brzuszną. Przyczyny wymienionych objawów są już łatwe do zaobserwowania na zdjęciach rentgenowskich, wcześniej jednoznaczna diagnoza bywa utrudniona i wymaga wielu dodatkowych badań, z powodu niespecyficznych objawów. 

Leczenie 

Kardiomiopatię leczy się przede wszystkim objawowo, doraźnymi środkami farmaceutycznymi, których zadaniem jest pozbycie się nadmiaru płynu, obniżenie ciśnienia krwi  oraz zwiększenie siły skurczów mięśnia sercowego.